Libor Michálek barevné logo
Kasička

Největší selhání Senátu

11. 12. 2020
Senát se "vyznamenal". Zatímco Poslanecká sněmovna koncem minulého měsíce schválila daňový Titanic v podobě KAŽDOROČNÍ díry do rozpočtu okolo 130 miliard korun, Senát tuto díru "opravil" na 100 miliard pro rok 2021 a 115 miliard pro roky další. 10 let starý solární tunel, který byl dosud považován za největší selhání Parlamentu České republiky (s dírou do rozpočtu téměř 1 bilión korun za 30 let), byl násobně překonán. Pokud poslance neosvítí v čase adventním Duch svatý a nezamítnou před Štědrým dnem verzi svou i senátní, daňový "dáreček" nás přijde na jeden bilión korun za necelých 9 let.

Senát na vlnách populismu

Když Senát před měsícem posvětil jednorázový předvolební příspěvek důchodcům 5000 korun, vypadalo to jako „error“. Abych byl přesný: Senát návrh neschválil, rozhodnul, že se návrhem nebude zabývat. To přeloženo znamená alibistický krok se stejnými účinky jako je schválení návrhu. Premiér Babiš resp. vládní hnutí ANO si připsalo politické body.

Nyní je jasné, že většina senátorů a senátorek dělá svou opoziční roli jen „na oko“. Rétorika je často velmi kritická vůči vládě, ale realita? 51 senátorů a senátorek včera předalo vládním stranám nejkrásnější vánoční dáreček, jaký si mohly přát. Marketingový triumf pro volby do Poslanecké sněmovny v příštím roce: „Každý měsíc je Vám s námi líp.“ 🙂

Groše zvítězily nad principy

Předseda Senátu povídal při cestě na Tchaj-wan něco o tom, že je důležité držet principy a ne počítat groše. Včera se v Senátu groše počítaly. Poslanec nebo senátor s hrubým platem 100 tisíc korun si schválením daňového balíčku polepší MĚSÍČNĚ min. o 5000 korun. Samosprávy, kde většina senátorů působila nebo působí, dostanou štědré kompenzace při propadech daňových příjmů. Paní ministryně financí uvařila „výbornou daňovou kašičku“.

Současným důchodcům dala 5000 jednorázově, zákonodárcům dala min. 5000 každý měsíc (ti, kdo mají funkce, dostanou více), samosprávám dala. A kdo bude ten malíček, na kterého za 10 let nic nezbyde? I to paní ministryně včera naznačila: „vláda nestihne představit do konce volebního období reformu penzijního systému.“ Pokud tedy máte hrubý plat okolo 30 tisíc korun a polepšíte si měsíčně o 1800 korun, odkládejte si tyto peníze na důchod.

Když si např. 20 let budete šetřit 2000 korun měsíčně, budete mít v důchodu na přilepšenou skoro půl milionu korun. Klesnou-li důchody za 20 let na úroveň 30% průměrné mzdy, částka půl milionu korun (rozpočítána např. na 15 let důchodu) Vám jistě pár procent propadu příjmů vykompenzuje. A půjdete-li do důchodu až v 70 letech jako např. soudce Sovák, budete se mít přímo královsky. 🙂 Ale přestaňme počítat groše a vraťme se k hodnotám.

Rozpočtová odpovědnost

Jedna ze základních zásad poctivé, odpovědné, hospodárné politiky má znít: „Předejme svým dětem, svým vnoučatům a pravnoučatům naši zemi v lepším stavu, než v jakém jsme ji převzali.“Neznám děti, které by svým rodičům děkovaly za to, že od nich převezmou dluh 200 tisíc korun nebo více. A právě k tomuto scénáři směřujeme. Již v těchto dnech je díra státního rozpočtu okolo 200 tisíc korun na každého občana včetně kojenců. Chceme, aby za 10 let byla 300 tisíc na občana? Částka 1000 miliard korun je pro většinu z nás nepředstavitelná. Sumu 100 tisíc na občana resp. 400 tisíc korun na 4 člennou rodinu si ale představit dovedeme. Má být toto daň za to, že se ve volebním roce budeme mít líp?

Selhání koalice ODS, TOP09 a KDU-ČSL
To, že se na vlnách populismu budou vozit subjekty typu ANO nebo SPD asi nepřekvapí. Za velmi nebezpečné ale považuji příklon k populismu u stran, které mají ctít tradiční, konzervativní hodnoty. KDU-ČSL měla „postavit ODS ke zdi“ a jasně deklarovat, že pokud se předseda Senátu Vystrčil nedohodne s panem Fialou na tom, aby ODS zvedla ve Sněmovně ruku pro sazbu daně z příjmů aspoň na úrovni 17%, končí koaliční námluvy.

KDU-ČSL by tímto zásadovým postojem mohla část konzervativních voličů získat a dostat se v průzkumech nad 5%. KDU-ČSL se ale diktátu ODS hanebně podvolila. I senátoři za TOP09 zvedli ruku pro populistické pozměňovací návrhy. Pokud bude koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL v tomto trendu pokračovat, šance na překonání hranice 15% se jí sníží.

Chce-li někdo účinně bojovat proti střetu zájmů, musí při hlasování ve střetu zájmů obstát. Tím nemyslím jen obstát v pokušení, když je na miskách vah zvýšení platu pro senátory o 5000 korun měsíčně. Jde-li o zásady, musí být postoj neústupný (a z určitého pohledu podobně tvrdý jako např. v americkém fotbale), ikdyž je v sázce koaliční spolupráce.

V Bibli, která má být pro křesťanské senátory a senátorky svatá, se píše: „Kdo by chtěl zachránit svůj život (své plány) ztratí jej, kdo však ztratí svůj život pro Krista, nalezne jej.“

Přeloženo do dnešní situace:
„Kdo chce zachránit koalici postavenou na nezdravém základě, ten ji pohřbí. Kdo bude sloužit lidem obětavě jako Ježíš, ten ožije, ikdyž se dnes jeví jako politická mrtvola.“ 🙂

Poděkování

Děkuji senátorům a senátorkám z klubu Starostů a nezávislých i z klubu Senátor 21 a Pirátů, že při projednávání daňového balíčku hájili to, co velí zdravý, selský, vidinou politických zisků nezatemněný rozum. Je paradoxní děkovat hlavně liberálním zákonodárcům za hájení konzervativních hodnot. Je paradoxní děkovat panu senátorovi Hilšerovi, který mě porazil ve volbách. Ale děkuji zvláště jemu, že měl odvahu nazvat věci pravými jmény. Daňový balíček přinese balík problémů a je vrcholem populismu. Je to ďábelský podvod na voličích, kterým se říká jen to, kolik peněz příští rok dostanou a už ne to, kolik za to v budoucnu zaplatí.