PREZIDENTSKÉ DESATERO X: VĚŘIT NA PŘÍZEŇ NEBES

Tomáš Garrigue Masaryk řekl: „Ježíš, ne Caesar, toť smysl našich dějin i demokracie.“ Nevím, co Vás napadne jako první, když se řekne Ježíš. Pro mě je tato osobnost životní vzor, ale v souvislosti s naší republikou, mě napadají slova jako mírnost, pokoj a zázraky.

PREZIDENTSKÉ DESATERO IX: POZVEDAT NÁROD

Prezident každý rok uděluje desítkám osobností státní vyznamenání. Prezident-prospěchář může udělit vyznamenání svým kamarádům za zásluhy ve volební kampani. Prezident – státník by měl ocenění udělovat osobnostem, které skutečně dosáhly ve svých oborech vynikajících výsledků, projevily odvahu, obětavost apod.

PREZIDENTSKÉ DESATERO VIII: DÁT ŠANCI ZMĚNÁM

V roce 2018 jsem ke 100 letům založení Československa vydal knížku: „Nová šance pro 2. století naší republiky“. Je v ní řada povzbudivých příběhů, které ilustrují, že má smysl začít znovu, lépe, jinak.

V knize zmiňuji citát jednoho podnikatele, který řekl: „Nejcennější zkušenosti jsem získal díky svým špatným rozhodnutím.“ Dodávám, že je důležité se z chyb poučit, pokud možno je již neopakovat.

PREZIDENTSKÉ DESATERO VII: MOUDŘE HOSPODAŘIT

„Náš“ bankovní systém je v rukou velkých zahraničních bank, ročně z této země odtékají desítky miliard korun. Jen za 1. pololetí tohoto roku měly banky zisky přes 54 miliard, ke konci roku to může být klidně přes 100 miliard. Když vláda začala mluvit o danění mimořádných zisků, „Česká“ bankovní asociace se semknula a navrhuje, že místo „válečné“ daně dá na domácí rozvojové projekty 50 miliard korun ! ! ! (viz odkaz níže) Kde se vzala tato nevídaná ochota? Nebo jde o obavu, že lidé „přelijí své úspory“ do skutečně českých projektů?

PREZIDENTSKÉ DESATERO VI: CHRÁNIT SYMBOLY STÁTNOSTI

Jedna z důležitých pravomocí prezidenta je jmenování členů bankovní rady České národní banky. A právě v oblasti měnové politiky máme jako Česká republika nezávislost na vysoké úrovni. Važme si toho, že máme Korunu českou a nenaslouchejme ekonomům, kteří povídají o tom, jak to bude pohodlné, až budeme mít (jen) euro.

PREZIDENTSKÉ DESATERO V: POSÍLIT NEZÁVISLOST

Jan Amos Komenský ve své knize „Štěstí národa“ zdůrazňuje, jak je pro prosperitu země důležitá nezávislost, jak je klíčové, aby se o zásadních věcech rozhodovalo co nejblíže občanům.

PREZIDENTSKÉ DESATERO IV: NÉST ODPOVĚDNOST

Je příjemné poslouchat, když politici slibují: „Stát se postará“. Jestliže by některý politik varoval: „Stát se (ze závazků) pos…“, možná by se někdo pohoršil, jak nekorektně mluví o naší drahé vlasti. Faktem ale je, že z hlediska odpovědnosti je lepší dát důvěru lidem, kteří preferují vyrovnané hospodaření, než těm, kteří slibují hory doly.

PREZIDENTSKÉ DESATERO III: NELHAT

Mistr Jan Hus ctil Pravdu, miloval Pravdu, žil ji a bojoval za ni. Nápis na naší prezidentské standartě „Pravda vítězí“ byl ostatně inspirován právě tímto bojovníkem za pravdu, svobodu a důstojnost. Hus by dnes možná ke slovům Masaryka doplnil: „Neslibovat nesplnitelné.“

PREZIDENTSKÉ DESATERO- II. NEKRÁST

Osobně jsem pracoval na řadě případů, kde se podařilo navrátit okradeným klientům investičních a podílových fondů několik miliard korun. KCP i ČNB vyhrála řadu sporů u Nejvyššího správního soudu. Ale trestní justice jakoby byla bezzubá. Někdy selhali vyšetřovatelé, jindy státní zástupci nebo soudci. Často se neprokázal úmysl…

PREZIDENTSKÉ DESATERO- I. NEBÁT SE

Jestliže by nás budoucnost někdy postavila před podobnou situaci, v jaké byli naši předci v roce 1938, rezignovali bychom na obranu naší země? Nebo by se většina českých mužů postavila hrdě na odpor jako William Wallace nebo Volodymyr Zelenskyj, i kdyby se zdálo, že nemáme šanci uspět?